Jdi na obsah Jdi na menu
 


Houpe se pod Janem Tománkem židle?

2. 1. 2011

Překvapující silvestrovské informace ze zákulisí Czech Ford Rally Teamu.

Již delší dobu se mezi zasvěcenými přetřásá možný rozpad úspěšné dvojice Prokop – Tománek. O lecčem svědčí účast zkušeného mitfáry na letošním Dakaru namísto plného nasazení při přípravách na nadcházející sezónu po boku Martina Prokopa. Ten na přímý dotaz zatím informace o krizi nepotvrzuje, nicméně určitá zhrzenost je z jeho vyjádření patrná. „Dakar, to instantní rádobydobrodružství jednadvacátého století, Jendovi pochopitelně přeji. Jen ať si hraje na hrdinu pod dohledem zástupů novinářů a pořadatelských vrtulníků. To já pojedu v červnu na čundr na fichtlu z Prahy do Paříže a nedělám z toho vědu. I když to bude daleko větší Saigon – žádný gps-ky, žádný vrtulníky, jen divočina Bavorska, oblasti Champagne a francouzského venkova. Zkrátka jen muž a stroj!," komentoval pro naši redakci nejnovější počin svého letitého partnera v závodním voze.

„Dakar – to je jen pověstná poslední kapka. O jednání s nástupcem Jendy se šušká minimálně od jara. Spory jsou vleklé – vymačkávání pasty, boje o sedadlo u okna v letadle, chrápání…,“ svěřil se redakci dobře informovaný zdroj z prostředí týmu. Odborná veřejnost proto již několik týdnů horečně spekuluje o možných adeptech na sedadlo ve Fiestě S2000 pro nadcházející sezonu – Michal Ernst, Petr Gross, Zdeněk Hrůza nebo snad talentovaný dlouhán Pavel Kohout ? Takto jednoduše uvažuje většina, my jsme se však rozhodli přinést výrazně fundovanější informace a pátrání přineslo své ovoce.

Již v průběhu letošní sezóny byla na několika podnicích spatřena v intenzivním rozhovoru s juniorským mistrem světa seriózní dáma seniorského věku, která pečlivě naslouchala jeho výkladu. Že je právě ona nejžhavějším kandidátem na post Jana Tománka, je pro nezasvěcené velkým překvapením a o důvodech se dá jen spekulovat. Nalézt se jich však dá překvapivě mnoho….

„Když si projdeme získaná data ze soutěží, které máme příští rok v programu, jednoznačně z nich vyplývá, že znatelně převažují levé zatáčky. A navýšení hmotnosti na pravé straně vozu by pro nás bylo nespornou výhodou,“ hledá důvody takového kroku šéftechnik týmu.

„Nedělejte z toho vědu,“ oponuje závodnický kolega J.V., “ta paní Martina vždy oslovovala důsledně „Mistře“. Jak ho znám, tohle úplně stačí….“

„Z marketingového pohledu je to geniální tah,“ komentuje nováčka v roli spolujezdce promotér a marketingový specialista A.CH. „Podle našich předběžných propočtů by plocha kombinézy měla být o zhruba 79% větší než u toho hubeňoura Tománka. A aritmetika je jasná – větší plocha = více reklam = větší příjmy. Fakt, že jde o reprezentanta seniorského věku je naprostý majstrštyk!“ libuje si. Už jen ve stádiu pouhých spekulací o novém složení posádky se týmu a partnerské agentuře hlásí sponzoři, kteří míří na tuto věkovou kategorii a jejich nabídky jsou překvapivě vysoké – značky jako Geriavit Pharmaton, Occuvite Lutein nebo Kaufland doslova žadoní o příslib smlouvy. A nejen oni. Eva a Vašek nabízejí vystoupení v servisních zónách bez nároku na honorář. Okamžitě reagují i nechvalně známé firmy nabízející prodej cetek pod záminkou zájezdu. „Pro příští rok připravujeme třídenní autobusový zájezd na ADAC Deutschland Rally za cenu 250 Kč s plnou penzí, koncertem Volksmusik, kávou a zákuskem u Czech Ford Rally Teamu s možností zakoupit se slevou propagační předměty a prezentací dek z pravé ovčí vlny, které jsou ochranou proti roztočům, vysokému krevnímu tlaku a jadernému spadu,“ prezentuje záměry J.B., ředitel jedné z agentur.

„Pokud má být toto cesta do velkého WRC, pak soudím, že je velmi reálná,“ dodává A.CH. „A dost možná tento krok dá nový impuls celé světové rally. Pokud by i tovární týmy šly cestou angažmá seniorů, tak nevylučuji, že další silní partneři, např. Koňská mast, mohou výrazně narušit dosavadní výsadní postavení Redbullu !!!“

Naproti tomu zcela jiné vysvětlení se šíří v chodbách paláce v Opletalově ulici. „On měl Martin z ústředí FIA vždy dobré informace,“ pokradmu šeptá jeden z významných činovníků a nepřímo tak potvrzuje drby z francouzské centrály světového motorsportu. Podle nich totiž bude krátce po Novém roce vyhlášena nová kategorie v MS – WRSC World Rally Senior Championship. Podmínkou bude, aby v daném ročníku jeden z členů posádky dosáhnul 70 let věku. Okamžitě by se tedy Martin Prokop zařadil mezi hlavní uchazeče o tento titul a v případě úspěchu by získal naprosto ojedinělý double – v rozmezí pouhých dvou let se stát juniorským i seniorským mistrem světa !

Kdo je tedy ona tajemná adeptka na místo po boku juniorského mistra? Podle našich informací jde o 72-tiletou Z.J., bývalou učitelku a velkou fanynku motorsportu. Jak nese její možné angažmá syn, aktivní spolujezdec? „Upřímně řečeno, jsem tím dost zaskočen a dozvídám se o tom poprvé od Vás. Přiznám se, že jsem si na Jendovu pozici sám brousil zuby…. Je fakt, že mi teprve teď spousta věcí zapadá do sebe – pár týdnů postrádám přilbu, ztratily se mi barevné fixky a maminka každé ráno místo cvičení Pěti Tibeťanů cvičně prohazuje kola na mém soukromém Focusu RS. Prý jí to doporučil obvoďák… A to jsem ji sám s Prokopem seznámil….,“ líčí poněkud zkroušeně.

Kde leží pravda? Je za změnou uražená ješitnost, technický přínos, marketingové důvody nebo chladný kalkul a sázka na nová pravidla? Či snad od každého něco? Skutečný důvod však může být o dost prozaičtější. „Kluk mi na závodech pěkně zvlčil,“ netají se rozladěním ing. P.P. „to je pořád samé trajdání po barech, ponocování a tak. Beztak ho kazí ten Tománkovic sígr. Kdybych mu do auta posadil paní Zdeničku, seděl by pěkně na hotelu, drtil ruštinu a opakoval si vyjmenovaná slova…,“ dodává překvapivě jednoduché vysvětlení otec českého reprezentanta.

Ať je tedy vývoj této zapeklité kauzy jakýkoli, přejeme Czech Ford Rally Teamu co nejúspěšnější rok 2011.

A Czech Ford Rally Team všem fanouškům přeje hodně zdraví a spoustu hezkých zážitků nejen při rally!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář